INFORMACE + OBJEDNÁVKY: +420 515 546 586
0 Kč

Máte 0 produktů v košíku

Technologie

Technologie LED je technologie založená na polovodičové diodě vyzařující světlo, je známa již z šedesátých let 20. století. Původně LED diody vyzařovaly monochromatické světlo (první LED dioda byla červená) a využívaly se především pro indikaci – stroje, auta, počítače...

Zásadním momentem bylo vynalezení technologicky náročné modré diody, která otevřela cestu k diodě bílé. Dalším milníkem bylo představení vysokovýkonné LED diody, díky čemuž se začalo uvažovat o využití technologie LED pro všeobecné osvětlování.

Vývoj se ještě zrychlil a každým rokem jsou představovány diody, které mají o něco vyšší účinnost (výkon). V současné době se pro všeobecné osvětlování lze setkat s diodami, které mají účinnost cca 90–140 lm/W, což je teoreticky lepší než u žárovek, zářivek i některých výbojek (a technologii je do budoucna připisováno další zvyšování účinnosti).

Mimo vysokou účinnost je za hlavní výhodu technologie LED považována dlouhá životnost. Výrobci udávají 30.000-60.000 hodin.

Mezi další výhody patří rychlý start, technologická možnost stmívání, malé rozměry, možnost různých barevných kombinací, spotřeba energie, odolnost vůči častému spínání a další. Světelné zdroje LED mají nízkou povrchovou teplotu. Běžná provozní teplota je obvykle cca 60 stC.

LED diody navíc oproti výbojkám a zářivkám neobsahují rtuť.

Zpět